středa 1. února 2017

Střípková inspirace aneb co virtuální realita nezvládne

Střepy, střípky, okamžiky, maličkosti, drobnosti, radosti...
Přála bych si abyste je mohli držet v rukách...Najdete 3 rozdíl?Kepr, satén, pláno :) Některé věci virtuální realita nezvládne. O to je těžší výběr.
Na rozdíl od kamenných obchodů, kde nasajeme vůně, pěkně osaháme, pomuchláme, pomačkáme. Oči, prsty, nos vidí, cítí skutečnou kvalitu.
I kdyby člověk nevěděl nic o fast fashion, o toxických barvivech, nekvalitních materiálech, hrůzných pracovních podmínkách na začátku řeťezce o skutečné hodnotě daného výrobku, použil by jen svoje smysly a intuici, kdyby je dokázal ještě používat. Nedokázal by některé věci koupit.


Vybavují se mi v té souvislosti dvě věci. Nevím, zda to tak má i někdo jiný, ale mám problém nakoupit tam, kde mi to nevoní a že těch obchodů v nákupních centrech je. Přemýšlím, zda to dřív nebylo nebo jsem to jen nevnímala. Myslím tím před ca10 lety jsem v některých řetězcích nakupovala a neměla jsem ten nepříjemný pocit, necítila jsem ten smrad.
Další mě napadá, jak jsem si vybrala látku přes internet, přesně věděla kolik a na co jí chci. Shodou okolností jsem pak jela do Prahy a látku si šla vyzvednou osobně. Jak jsem ji držela, věděla jsem naprosto jistě co z ní bude, k čemu ji potřebuji. Samozřejmě to bylo úplně něco jiného než původní plán. Byla to dvojitá gázovina od Naomi Ito. Kdo zná, chápe, že některé látky se musí zažít a nedají se popsat ani nafotit v celé své kráse a kvalitě.

Střípky jsou k dispozici ve třech variantách. Vše je 100% bavlna, digitálně potištěná v České republice, všechny látky mají certifikát a jsou vhodné pro děti do tří let. Tedy potud dobré kvality a částečně lokání. Ráda bych napsala, že jsou to ryze české látky a ještě raději, že jsou bio či organické. Ryze české bavlněné látky,  ale neexistují, jednak se u nás nepěstuje bavlna a i tkaniny jsou k nám převážně dováženy u nás probíhá až finální úprava. Má láska k látkám a ke kvalitním materiálům sní stále sen o bio látkách, kdo se jich dotkl, ví. O vlivu na přírodu nemluvě. Prozatím tedy lokálnost a cenová dostupnost zvítězila nad bio či organickými. Cítím ale, že mé vnitřní váhy se pozvolna čím dál víc naklánějí druhým směrem.

Střípky ...

Kepr, tkanina jemná příjemná pevná.  "Šikmá" diagonální vazba, typ vazby znáte z džínů (rifloviny).  Tato je ale daleko jemnější v nižší gramáži (170 m/g2). Ideální jako dekorační látka, na tašky, potahy, toaletky, ale i na oblečení, polštáře...


Satén, pro mě největší milé překvapení. Má představa saténu vždy byla spojená s lesklými až blyštivými umělými satény. Tento je bavlněný, 130 g/m2. Pouze mírně až nepatrně lesklý. Měkký, splývavý, noblesní, příjemně nosivý. Pohlazení :)


Plátno, v gramáži 120 g/m2, vzdušné lehké, na letní oděvy, povlečení, na doma i na ven :), na léto i na zimu (když si vezmete svetr a bundu). Zkrátka nejuniverzálnější. Lze použít i na různé kapsičky, košíčky s použitím výztuhy či bez... i když tam bych asi za mě sáhla nyní už raději po kepru.


Kapsičky jsou ušité ze střípkového plátna, vyztužené ronofixem 100 + 18 g/m2 (koupeno na Látky podle vás), podšívka taktéž autorská ze starší kolekce, pomněnky. Zip nekonečný, koupený v Jihlavě v galantérie. Po vyprání jde obtížněji vyžehlit. Jednak ty obliny, nutné žehlit s pomocí ručníku vecpaného dovnitř. Příště bych na kapsičky použila spíš kepr. Byly důvodem pro zařazení kepru do sortimentu :)
Střih vlastní. Menší kapsička, čtverec se zakulacenými dolními rohy. Zakulacuji podle misky :)
Větší kapsička, mám ráda oblé tvary, takže určitě není poslední, příště nafotím a zveřejním.

Košíčky, ušité z plátýnek oboje autorské látky, červená tu. Vyztuženo silnějším ronofixem 140 + 18 g/m2 (koupeno na Látky podle vás).
Byly to mé první košíčky. I když jsem svého času dělala přijímačky na matfyz, zde mi úplně obvod kruhu nefungoval. Dodnes úplně nevím proč. Šila jsem jich ještě pár dalších,  všechny měly obdélník našívající se na kruh větší než bylo třeba a musela jsem ho pokaždé trochu upravovat. Kdyby ty kruhové tvary nebyly tak krásné napohled...
Střih inspirován návodem tady.

Sukýnky výše, taktéž plátýnko, satén by byl taky super, 5 cm guma (koupeno Látky-šití), tyl Prior.
Jak na sukýnku skrytou za závojem jsem psala tu.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky, vaše milé komentáře mě inspirují k dalšímu tvoření a sdílení :)