čtvrtek 2. února 2017

Čas

Občas vyštrachám něco, co vzniklo před 15ti a více lety, občas mě udiví, že jsem to dělala já. Třeba svetr pro stokilového chlapa na 3,5 jehlicích. Nebo tohle děvčátko. Z mého "hlavového období", tenkrát jsem pořád kreslila portréty, hlavně mě bavili oči... V té době jsem neřešila čas...Pokud si chcete přečíst něco o čase, zajděte do dětské knihovny, krásný příběh Děvčátko Momo a ukradený čas  (autor Michael Ende). Kniha, zařazená mezi dětskou literaturu, je podle mě neohraničená věkem,  spousta dospěláckých témat :) Četla jsem ji asi před 3 - 4 lety. Těším se, až si ji znovu přečteme společně s dětmi...

PS: Včera jsme zaběhli do knihovny a už jí máme doma...
(společně s dalšími Barbie knihami a minecraftími příručkami, 13 knih se pronese).
...............

Při tom, jak se pohyboval ulicí, před ním nečistoty, za ním čisto, napadaly ho nejednou veliké myšlenky. Ale byly to myšlenky beze slov, které jen těžko můžeš vyslovit, jako je nesnadné vypovědět vůni, již si matně umíš vybavit, nebo barvu, kterou jsi zahlédl ve snu.
Po práci, když Beppo seděl vedle Momo, svěřoval jí své velké myšlenky. A protože Momo uměla naslouchat oním zvláštním způsobem, roztála mu ústa a Beppo našel ta pravá slova.
"Víš, Momo, ono je to tak. Někdy máš před sebou ulici jako bez konce. Myslíš si, jak je strašně dlouhá a že to nikdy nemůžeš dokázat. Tak si to lidé myslí.
Pak začne člověk pospíchat. Pospíchá pořád víc. Pokaždé, když zvedne hlavu, vidí, že před ním toho vůbec neubývá. Vynakládá ještě větší úsilí, potí se úzkostí, až nakonec úplně ztratí dech a víc už nemůže. A ulici má stále ještě před sebou. Takhle si člověk počínat nesmí."
Chvíli se zamyslel a mluvil dál: "Momo, nesmíme si nikdy představovat celou ulici. Rozumíš mi? Jenom příští krok, příští nadechnutí. A pořád tak. Pořád jenom myslet na to, co následuje."
A zase po dlouhé odmlce pokračoval: "Najednou člověk vidí, že přešel krok za krokem celou ulici. Ani neví jak a není zadýchaný."

..............
Recenze na Čítárny

PS2: poslouchám :)Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky, vaše milé komentáře mě inspirují k dalšímu tvoření a sdílení :)