čtvrtek 30. července 2015

Umění chůze... DIY pouzdrová sukně


Miluji sukně, miluji šaty, nejčastěji chodím v kalhotách :)
Výjimkou je léto.

Přiznávám, trochu ujíždím na úzkých sukních i svatební jsem chtěla s úzkou sukní, ale vzhledem k rychlosti jakou jsme se brali jsem šla v klasice se širokou. Půjčovny prostě úzké sukně nevedou, protože jsou prý málo univerzální... a na šití nějak nebyly myšlenky ani čas. Vzhledem k mému stavu se i mé míry měnily každým dnem.


Pouzdrová sukně ....
je neskutečně ženská, ladné křivky, drobné krůčky, rovná páteř...
Pokud je ještě pohodlná a z příjemného materiálu, kdo by odolal.Měla jsem kdysi jednu z lesklého zeleného úpletu s rozparky po stranách, byla nesmrtelná. Dokud jsem ji úplně neproseděla zadní část, až přes ni bylo vidět. Pár let jsem ji ve skříni přehazovala a truchlila, že už si ji oprvavdu vzít nemohu.  Na žádnou jí podobnou jsem těch pár let nenarazila, tedy né že bych nějak intenzivně hledala. Nezbylo než zasednout ke stroji. Po ušití první, jsem ji propadla,  ihned následovaly další dvě a pak další... Liší se jen materiálem, délkou, rozparky.


Moje oblíbené dálka ke kolenům nebo kousíček pod kolena.
Ideální materiál elastický, pokud je méně elastický rozhodně rozparky (vzadu / po stranách / vepředu). Jinak se chůze mění v cupitání gejši s občasným kolébáním kačeny, to když sukně začne neúprosně stoupat vzhůru. Pokud se zavčas nestihne stáhnou, po pár krocích se promění z ladné svůdné sukně ve vyzývavou mini.


Nejsnadnější pouzdrová sukně, ve které můžete za 20 minut vyrazit.

Materiál:  
elastický úplet (spotřeba viz rozměry níže)
guma -  šíře 3,5 cm (může být i užší/širší, nešla bych ale pod 2,5 cm), délka = obvod pasu bez napínání mínus 1,5 cm 
elastické nitě


Postup:
1) Střihnout 2x obdélník o rozměrech viz schéma níže.
Látka musí být opravu elastická, aby obepla s rozměrem pasu i pohodlně boky. Při nižší pružnosti raději trochu přidat, jinak hrozí s prvním sednutím prasknutí švů. Nestříhat ale na rozměry boků,  vznikl by neforemný pytel a ladné křivky by zanikly. Pokud je látka neelastická rozhodně použít střih vytvarovaný na postavu se záševky a tvarováním pro boky, s extra pasem atd. Jde přece o ty ženské křivky.

schéma pouzdrové sukně

2) Sešít boční švy.
Já nejraději šiji "na patku",  pro boční švy přidávám na každé straně tedy ca 0,5 - 0,8 cm (max 1 cm).
Stačí prošít klasickým stehem, neentlovat ani overlock není třeba. Začišťování by látku mohlo nakrabatit.  Takto se šev krásně rozželhí a sedí, nedělá boule apod.
3) Naměřit gumu okolo pasu bez napnutí, odečíst ca 1,5 cm.

4) Sešít gumu do krhu a všít z líce k hornímu okraji sukně, postačí cikcak stehem.

5) Zahnout gumu dovnitř a prošít příčně minimálně vzadu uprostřed, ideálně ještě na stranách, aby se guma neotáčela ven. Lze prošít i kolem dokola, pozor, aby se látka neposunula oproti hornímu švu. 


6) Začisti spodní okraj sukně.
Zahnout ca 2 cm. Prošít. Komu nevadí viditelné prošití, prošije na stroji kolem dokola, jinak lze použít neviditelný steh strojový či ruční.
Opět lze pouze prošít není třeba začišťovat okraj. Mohlo by dojít k jeho nakrabacení. 


Na závěr, co byste měli vědět...
"...při chůzi je třeba dělat krátké kroky; a elegantní nasedání a opuštění vozu vyžaduje praxi. Při sezení, nohy musí být blízko u sebe. Činnosti, jako je lezení na žebříky a jízda na kole mohou být v pouzdrové sukni velmi obtížné. Pouzdrová sukně je teplejší kvůli sníženému větrání, a je méně pravděpodobné, že bude nadzvednuta poryvy větru." tak praví Wikipedia
Pro další inspirace můžete např. tady.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky, vaše milé komentáře mě inspirují k dalšímu tvoření a sdílení :)